Henryk Sikora

Title
Przejdź do treści

Rozmowy w sprawie podwyżki

23 kwietnia 2025 r. w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbyło się spotkanie przedstawicieli Spółki pod przewodnictwem Piotra Wyborskiego, prezesa PLK ze związkami zawodowymi. Jego głównym celem było omówienie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników PLK. Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Sikora, przewodniczący, Piotr Pazera i Roman Kowalski, zastępcy przewodniczącego sekcji.
W pierwszej części spotkania związkowcy zostali zapoznani z aktualną sytuacją finansową Spółki oraz możliwościami wysokości podwyżki wynagrodzeń, która jest zaplanowana w br.
Henryk Sikora | 23/4/2025

A ty kogo wybierzesz? Na kogo zagłosujesz?

Czas Wielkiego Postu trwa 40 dni (licząc tylko dni powszednie, do Wielkiego Czwartku). Charakteryzują go trzy filary: modlitwa, post i jałmużna.
Dla nas katolików to szczególny czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych.
Brak co jakiś czas obecności podobnego okresu w naszym życiu, brak tej świętej refleksji przynajmniej raz w roku, wcześniej czy później jest w stanie wyjałowić nas z naszego człowieczeństwa i z naszej wrażliwości na słowo Boga i obecność innych ludzi.
Henryk Sikora | 13/4/2025

„Solidarność" chce podwyżki wynagrodzeń

„Solidarność” wystąpiła do Zarządu PLK z wnioskiem o wdrożenie w Spółce wzrostu wynagrodzeń dla pracowników będących członkami związku zawodowego oraz tych, którzy nie należą do żadnego związku zawodowego.
Wsłuchujemy się w oczekiwania pracowników, którzy pytają o podwyżki wynagrodzeń, o ich wysokość i termin wdrożenia.
Zdaniem „Solidarności” pracownicy zasługują na godne podwyżki chociaż by ze względu na wzrost efektywności pracy, stawiane przez PLK coraz większe wymogi oraz zwiększenie obowiązków i zadań.
Na nasze pismo otrzymaliśmy następującą odpowiedź.
Henryk Sikora | 2/4/2025

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, na comiesięcznym posiedzeniu, obradowała Rada Nadzorcza PLK. W tym samym dniu, rano spotkał się Komitet Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się m.in. sprawozdawczością finansową w PLK, polityką rachunkowości, sprawami związanymi ze sprawozdaniami finansowymi za 2024 r. oraz audytami wewnętrznymi.
Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (25 lutego 2025 r.).
Henryk Sikora | 27/3/2025

Ludzie zejdźcie na ziemię!

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) analizuje proces wdrażania projektu mobilnego zwrotniczego w Zakładach Linii Kolejowych, głównie na podstawie przeprowadzonego pilotażu. Po weryfikacji kilku losowo wybranych lokalizacji gdzie zaplanowano zespoły mobilnych zwrotniczych stwierdziliśmy, że pracownicy nie są w stanie wykonywać nałożonych czynności zgodnie z przepisami i instrukcjami w czasie, w którym zostały one zaplanowane do realizacji.
Henryk Sikora | 27/3/2025

Odpowiedź UTK na postulaty „Solidarności”

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” od dłuższego czasu zabiega o powstrzymanie nakładania dodatkowych czynności i zwiększania obciążenia pracą dyżurnych ruchu, a także czynienia go współodpowiedzialnym w każdym zaistniałym przypadku.
Nasze działania skupiły się głównie na interweniowaniu w tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury (spotkania z wiceministrem Piotrem Malepszakiem – 20.02, 10.03, 12.03.2025 r.), w UTK (spotkanie, m.in. 12.12.2024 r.) i Zarządzie PLK oraz wystąpieniach pisemnych do ww. instytucji.
Poniżej zamieszczamy odpowiedź podpisaną przez Ignacego Górę, prezesa UTK na jedno z naszych ostatnich pism dotyczące powyższych zagadnień i szeroko pojętego bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów.
Henryk Sikora | 23/3/2025

Kolej na podwyżkę

"Solidarność” w PLK wystąpiła do Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wnioskiem o wdrożenie w Spółce podwyżki wynagrodzeń dla pracowników będących członkami związku zawodowego oraz tych, którzy nie należą do żadnego związku zawodowego.
Wsłuchujemy się w oczekiwania pracowników, którzy pytają o podwyżki wynagrodzeń, o ich wysokość i termin ich wdrożenia.
Zdaniem „Solidarności” pracownicy zasługują na godne podwyżki chociażby w kontekście stawianych przez PLK coraz większych wymogów oraz zwiększenia obowiązków i zadań.
Henryk Sikora | 21/3/2025

Druga część obrad Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa

W dniu 12 marca 2025 r. w siedzibie PKP S.A. odbyła się druga część posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Kolejnictwa (zespół rozpoczął obrady 20 lutego br.). Obradom, w których uczestniczyli przedstawiciele pracodawców kolejowych i związków zawodowych przewodniczył Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.
Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Grymel (przewodniczący KSK, współprzewodniczący zespołu), Henryk Sikora (zastępca przewodniczącego KSK) i Marek Dębski (członek Prezydium KSK).
Henryk Sikora | 12/3/2025

„Solidarność” u ministra

W dniu 10 marca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK) z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury.
KSK reprezentowali: Henryk Grymel (przewodniczący KSK), Zdzisław Jasiński (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Transportowców), Jan Majder (PKP Cargo), Henryk Sikora (PLK) i Marek Dębski (Polregio). Celem spotkania było przedyskutowanie najważniejszych spraw, które zdaniem „Solidarności” występują w poszczególnych spółkach kolejowych oraz wypracowanie rozwiązań problemów zgłaszanych przez związkowców.
Henryk Sikora | 10/3/2025

Obradował Zespół Trójstronny ds. Kolejnictwa

W dniu 20 lutego 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego do spraw Kolejnictwa. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstw, na czele z Ministerstwem Infrastruktury (obradom współprzewodniczył Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury), pracodawcy kolejowi i związki zawodowe działające w spółkach kolejowych. Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Grymel (przewodniczący KSK, współprzewodniczący zespołu) i Henryk Sikora (zastępca przewodniczącego KSK).
Henryk Sikora | 20/2/2025

Zebranie w Suchej Beskidzkiej

Paragraf 19, pkt. 7 Statutu NSZZ „Solidarność” mówi, że „organizacje zakładowe i międzyzakładowe tworzą, w miarę potrzeby, niższe jednostki organizacyjne Związku.
Niższymi jednostkami organizacyjnymi Związku są w szczególności: organizacje wydziałowe, oddziałowe, koła oraz organizacje podzakładowe”.
Komisje oddziałowe lub koła idealnie wpisują się w strukturę jednostek organizacyjnych PLK. W każdym z zakładów linii kolejowych działają co najmniej dwie sekcje eksploatacji (ISE), a w niektórych nawet pięć co umożliwia na zorganizowanie tyle samo kół co sekcji dodając Koło zrzeszające członków związku z biura zakładu.
Henryk Sikora | 3/2/2025

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK obradowała na comiesięcznym posiedzeniu w siedzibie Spółki. Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (19 grudnia 2024 r.).
Rada Nadzorcza PLK ma przypisane kompetencje w zakresie sprawowania stałego nadzoru nad działalnością Spółki we wszystkich obszarach jej działalności. Poniżej przekazuję informacje o najważniejszych sprawach, którymi Rada się zajmowała.
Henryk Sikora | 28/1/2025

Ta władza walnie także w Ciebie „Zielonym Ładem”

Już niedługo, bo od 2027 r. wejdą w życie kolejne przepisy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z nich będzie system ETS 2, który obejmie gospodarstwa domowe korzystające z paliw kopalnych, a także transport drogowy.
W sektorze transportu Unia postuluje, by od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze były bezemisyjne. Oznacza to w praktyce, że jeżeli będziemy chcieli mieć nowy samochód to tylko o napędzie elektrycznym.
Henryk Sikora | 25/1/2025

Rozmowy w PPM-T Gdańsk

Z inicjatywy Andrzeja Glicy, przewodniczącego „Solidarności” w Pomorskim Przedsiębiorstwie Mechaniczno-Torowym w Gdańsku (PPM-T), 10 stycznia 2025 r. odbyło się zebranie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyli w nim m.in.: Henryk Sikora, przewodniczący Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK), Michał Ulatowski, prezes PPM-T (od października 2023 r.) i Beata Bednarczyk, członek Zarządu.
Henryk Sikora | 10/1/2025

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK spotkała się na comiesięcznym posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Poprzedziło je spotkanie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się sprawozdawczością PLK i raportami z audytów wewnętrznych w wybranych obszarach działalności PLK.
Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (29 listopada 2024 r.).
Henryk Sikora | 19/12/2024

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK obradowała na comiesięcznym posiedzeniu w składzie rozszerzonym, dziewięcioosobowym. Walne PLK powołało końcem września br. na członka Rady Pana Kazimierza Karolczaka (przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (19 września 2024 r.).
Rada Nadzorcza PLK ma przypisane kompetencje w zakresie sprawowania stałego nadzoru nad działalnością Spółki we wszystkich obszarach jej działalności. Poniżej przekazuję informacje o najważniejszych sprawach, którymi Rada się zajmowała.
Henryk Sikora | 29/10/2024

Szkolenia związkowe

Krajowy Sekretariat Transportowców NSZZ „Solidarność” zorganizował we współpracy z działem szkoleń Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dwa specjalistyczne szkolenia związkowe (we wrześniu i październiku br.). Wśród uczestników było dziesięciu przedstawicieli Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej.
Pierwsze z nich uczyło tworzenia - opracowania różnych form informacji oraz komunikowania się głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Drugie ukazywało wszystko to co powinno charakteryzować lidera związkowego.
Henryk Sikora | 10/10/2024

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Rada Nadzorcza PLK spotkała się na comiesięcznym posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Poprzedziło je spotkanie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się raportami z audytów wewnętrznych w wybranych obszarach działalności PLK.
Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (22 sierpnia 2024 r.).
Henryk Sikora | 27/9/2024

„Wstrzymajcie zwolnienia w PKP Cargo”

26 września 2024 r. przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury odbyła się pikieta przeciwko zwolnieniom ponad 4 tyś pracowników PKP Cargo (ok. 30 proc. załogi spółki).
To co teraz dzieje się w PKP Cargo to jawne łamanie praw pracowniczych i związkowych pod przykrywką „postępowania sanacyjnego”.
Uczestnicy pikiety przynieśli ze sobą transparenty, na których widniały hasła: „Wstrzymajcie zwolnienia w PKP Cargo”, „Bandyckie bezprawie w PKP Cargo” oraz „Wojewódka – grabarz PKP Cargo”. Wśród protestujących obok pracowników PKP Cargo byli przedstawiciele innych spółek kolejowych i branż oraz Regionów NSZZ „Solidarność”. Liczna grupę demonstrantów stanowili związkowcy zrzeszeni w Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”.
Henryk Sikora | 26/9/2024

Pogotowia bez obsady

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) w swojej aktywności zajmuje się również problemem braku wymaganych obsad w zespołach pracowniczych w PLK. Przykładem tego jest choćby nasze wystąpienie do Centrali Spółki w sprawie zatrudnienia w zespole utrzymania i konserwacji drogi kolejowej. Ważnym zagadnieniem jest funkcjonowanie zespołów szybkiego usuwania awarii drogi kolejowej w ISE i braków kadrowych w tym zespole.
Henryk Sikora | 20/9/2024

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pod takim hasłem 14 września 2024 r. odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Uroczystej Mszy św., przewodniczył bp Jan Zając. Wśród koncelebrantów byli duszpasterze kolejowi, w tym: ks. Eugeniusz Zarębiński, krajowy duszpasterz kolejarzy, ks. Ryszard Marciniak, animator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i ks. Grzegorz Szewczyk, duszpasterz kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej.
Henryk Sikora | 14/9/2024

44. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

31 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia gdańskie, kończące strajk w Stoczni Gdańskiej. Jest to data historyczna, jedna z najważniejszych w historii Polski. To także data, która zapoczątkowała polityczne i społeczne zmiany w naszej ojczyźnie, aby z czasem przyczynić się do upadku komunistycznych dyktatur w całej Europie środkowo-wschodniej.
Ludzie „Solidarności” uczcili to wydarzenie w całej Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Gdańsku. Najpierw w historycznej Sali BHP (w niej podpisywano porozumienie), a następnie przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Tam też delegacje złożyły wieńce i kwiaty, m.in. złożył je prezydent RP Andrzej Duda oraz kilkadziesiąt organizacji związkowych i instytucji od Wybrzeża po Śląsk.
Henryk Sikora | 31/8/2024

Regulamin techniczny czy człowiek?

W ostatnich miesiącach eksperci od optymalizacji z Centrali PLK wymyślają różne pomysły zmierzające do zmniejszenia zatrudnienia w inżynierii ruchu. Dotyczą one głównie ograniczenia ilości zwrotniczych, a tym co zostaną, dodania obowiązków (oględziny dwa razy większej ilości rozjazdów często na większym obszarze z koniecznością przemieszczania się samochodem lub pociągiem albo pieszo). Decyzje dotyczą także zmiany systemu czasu pracy z 12 godzinowej zmiany roboczej na 10 albo 8 – godzinową.
Genezą problemu jest szukanie na siłę rezerw w zatrudnieniu w inżynierii ruchu, ograniczenie kosztów pracy i zmniejszenie ilości wypracowywanych godzin nadliczbowych. Spółka robi to kosztem ludzi z stąd konieczne działania wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec takich działań.
Henryk Sikora | 29/8/2024

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Jednymi z pierwszych ofiar niemieckiej napaści byli Polscy kolejarze i celnicy, a także mieszkańcy ze stacji w Szymankowie. Niemcy zamordowali 21 Polaków. Było to 13 kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów celnych i 1 żołnierz WP o pseudonimie „Konrad” (oficer polskiego wywiadu). Powód był prosty: zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.
Henryk Sikora | 19/8/2024

Wdrażanie ustawy o sygnalistach

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dziennik Ustaw z 24 czerwca 2024 r. poz. 928) wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy, czyli 25 września 2024 r. z wyjątkiem przepisów dot. zgłoszeń zewnętrznych (do Rzecznika Prawa Obywatelskich albo organu publicznego), które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia tj. od 25 grudnia 2024 r.
Ustawa wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Henryk Sikora | 5/8/2024

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

26 czerwca 2024 r. członkowie Prezydium Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w trakcie pobytu na terenie ZLK Sosnowiec zwiedzili Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Jest to muzeum, które mieści się w zabytkowym budynku stojącym obok Pomnika Krzyża, dawniej był to kopalniany magazyn odzieżowy, który ma ponad stuletnią historię.
Stała ekspozycja w muzeum poświęcona jest strajkowi i pacyfikacji kopalni „Wujek” oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.
Henryk Sikora | 2/8/2024

Demontaż PKP Cargo tylko się nasila

Trwa sprzeciw „Solidarności” wobec demontażu PKP Cargo, największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Ma on wiele różnych form, od oświadczeń i związkowych stanowisk, kontroli poselskich, wypowiedzi w mediach, aż po pikiety (brawo koledzy z Cargo!), które w ostatnich dniach zostały zorganizowane w kilku miastach (najczęściej były one pod siedzibami zakładów spółki).
Obecny Zarząd PKP Cargo od miesięcy skupia się na zrzucaniu całej winy za problemy finansowe spółki na poprzedników, krytykując także postawę związków zawodowych.
Henryk Sikora | 31/7/2024

Szkolenia dla zwrotniczych

Po analizie zadań i wykonywanych w trakcie zmiany roboczej czynności, Centrala PLK wyliczyła, że w Spółce jest za dużo o ok. 400 pracowników na stanowisku zwrotniczy. Zdaniem PLK, nadwyżka zwrotniczych rozkłada się na zakłady różnie. Im dalej na północ Polski tym zwrotniczych jest mniej. Centrala najchętniej przeniosłaby ich natychmiast do zespołu dyżurnych ruchu, uzupełniając w nim braki, a co za tym idzie ograniczając ilość godzin nadliczbowych.
Henryk Sikora | 25/7/2024

Nie igrajcie z bezpieczeństwem!

W ostatnich tygodniach eksperci od optymalizacji z Centrali PLK wymyślają chore pomysły narzucając je zakładom. Dotyczą one głównie ograniczenia ilości zwrotniczych, a tym co zostaną, dodania obowiązków (oględziny dwa razy większej ilości rozjazdów często na większym obszarze z koniecznością przemieszczania się samochodem lub pociągiem albo pieszo). Pomysły dotyczą także zmiany systemu czasu pracy z 12 godzinowej zmiany roboczej na 10 albo 8 – godzinową.
Henryk Sikora | 8/7/2024

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie (Mt 10,8)

„Solidarność” organizuje różne akcje związane z realizacją swoich zadań statutowych. Swoją aktywność, związek prowadzi w wielu obszarach. Jednak nic się nie dzieje samo. Aby móc działać potrzebni są właściwi ludzie, którzy dadzą przykład i bezinteresownie podejmą trud organizacyjnej pracy dla dobra wspólnego.
Henryk Sikora | 5/7/2024

Jest podwyżka w PLK!

22 maja 2024 r. w siedzibie PLK odbyło się czwarte i ostatnie spotkanie prezesa Piotra Wyborskiego, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Centrali PLK Magdaleny Jończyk ze zawiązkami zawodowymi, sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) dla pracowników PLK w sprawie podwyżki wynagrodzeń w bieżącym roku.
Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” i pozostałe związki zawodowe podpisały porozumienie na mocy, którego od 1 lipca br. nastąpi wzrost wynagrodzeń w PLK.
Henryk Sikora | 22/5/2024

Podwyżka jest blisko

15 maja 2024 r. w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbyło sie trzecie spotkanie prezesa Piotra Wyborskiego, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Centrali PLK Magdaleny Jończyk (wraz z zespołem) ze zawiązkami zawodowymi, sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PLK. Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Sikora, przewodniczący SZIK oraz zastępcy Roman Kowalski i Zdzisław Jasiński.
Henryk Sikora | 15/5/2024

Zmiana w ZLK Częstochowa

6 maja 2024 r. odbyło się nadzwyczajne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Częstochowie.
Faktycznie nadzwyczajne, gdyż to przecież ani połowa kadencji i czas do zebrań sprawozdawczych, ani wymóg wynikający z przepisów wewnątrzzwiązkowych. A jednak w Częstochowie najwyższa władza (bo taką jest zebranie delegatów) spotkała się by dokonać wyborów uzupełniających.
Henryk Sikora | 6/5/2024

Z prac Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W związku z dużą ilością punktów w porządku posiedzenia Rady Nadzorczej Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz koniecznością wnikliwego omówienia kilku spraw, Rada obradowała w dniach 26 i 29.04.2024 r. W pierwszym dniu obrad odbyło się także spotkanie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się oceną sprawozdań finansowych PLK za rok 2023 rekomendując je Radzie.
Henryk Sikora | 29/4/2024

Dochodzenie do podwyżek

17 kwietnia 2024 r. w siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbyło się drugie spotkanie prezesa Piotra Wyborskiego, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Centrali PLK Magdaleny Jończyk (wraz z zespołem) ze zawiązkami zawodowymi, sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PLK.
Pierwsze spotkanie w sprawie podwyżek wynagrodzeń w PLK odbyło się 27 marca 2024 r., na którym pracodawca przedstawił propozycję wzrostu wynagrodzenia zasadniczego, średnio na pracownika w wysokości 233-259 zł (wariantowo).
Henryk Sikora | 17/4/2024

900 numerów „Wolnej Drogi” to wielki dorobek

Od początku swego istnienia „Wolna Droga” była głosem wolnego, obywatelskiego społeczeństwa, które po latach komunistycznego zniewolenia, głośno przemówiło w Sierpniu 1980 r. Tworzyli ja ludzie „Solidarności”, którzy brali udział w historii powstania niezależnego ruchu związkowego, dokumentując wydarzenia często będąc ich naocznymi świadkami.
W czasach komunistycznej propagandy i wszechobecnej cenzury kluczową rolę w tworzonych strukturach NSZZ „Solidarność odgrywała prasa niezależna, przekazująca pracownikom prawdziwe informacje.
Henryk Sikora | 8/4/2024

Rozszerzenie prac uprawniających do emerytury pomostowej

Zespół roboczy ds. emerytur pomostowych przy Radzie Dialogu Społecznego został reaktywowany (ostatnie spotkanie w dniu 07.03.2024 r.). W związku z tym Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej zwróciła się do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z przypomnieniem naszego wniosku o rozszerzenie wykazu stanowisk w załączniku nr 2 Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych o prace wykonywane w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Henryk Sikora | 4/4/2024

Kolej na samorząd

Poseł Łukasz Kmita (były wojewoda małopolski), a obecnie kandydat PiS na prezydenta Krakowa i Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego, kandydat PiS do sejmiku, byli gośćmi zebrania Rady Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim.
Obydwaj kandydaci w zbliżających się wyborach są popierani przez małopolską „Solidarność”. Aktywność związku na poziomie regionalnym jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie kampanii wyborczej do wyborów samorządowych.
Organizowanie i finansowanie transportu kolejowego jest jednym z zadań samorządu województwa. Dlatego ważnym jest kto będzie odpowiadał za kolej w województwie.
Henryk Sikora | 28/3/2024

Zarząd zapowiedział podwyżki

27 marca 2024 r. w siedzibie PLK odbyło się spotkanie Prezesa Piotra Wyborskiego, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Centrali PLK Magdaleny Jończyk (wraz z zespołem) ze związkami zawodowymi, sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w PLK (ZUZP).
Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) reprezentowali: Henryk Sikora (przewodniczący SZIK), Zdzisław Jasiński i Roman Kowalski (zastępcy przewodniczącego SZIK).
Henryk Sikora | 27/3/2024

„Uśmiechnięta Polska” nowej władzy

6 marca 2024 r. przed budynkami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Sejmu protestowali rolnicy, myśliwi, pszczelarze, przetwórcy spożywczy wspomagani przez NSZZ „Solidarność”. Trwające od kilku tygodni protesty rolnicze m. in. przeciwko „Zielonemu Ładowi” są także w interesie nas, zwykłych ludzi emitujących CO2, robiących codzienne zakupy, używających prąd, gaz oraz kupujących najróżniejsze usługi i korzystających z różnych rodzajów transportu (to wszystko „opakowano” w tzw. spalanie paliw kopalnych).
Henryk Sikora | 7/3/2024

„Solidarność” chce podwyżki wynagrodzeń

Obradująca 26 lutego 2024 r. Rada Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ ,,Solidarność” dyskutowała na temat wzrostu wynagrodzeń w 2024 r. dla pracowników PLK. W efekcie tego zostało przyjęte stanowisko adresowane do Zarządu PLK.
Stanowisko nr 1/2024
Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”
ws. wzrostu wynagrodzeń dla pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Henryk Sikora | 3/3/2024

Konkurs na prezesa i członków Zarządu PLK

Rada Nadzorcza PLK ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki. Zainteresowane osoby mogą składać dokumenty do 4 marca 2024 r. w siedzibie spółki.
Otwarcie zgłoszeń nastąpi 5 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi warunki formalne, zostaną przeprowadzone do 18 marca.
Henryk Sikora | 23/2/2024
2025. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści