„Solidarność” u ministra

Title
Przejdź do treści

„Solidarność” u ministra

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 10 Marzec 2025
W dniu 10 marca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK) z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury.
KSK reprezentowali: Henryk Grymel (przewodniczący KSK), Zdzisław Jasiński (przewodniczący Krajowego Sekretariatu Transportowców), Jan Majder (PKP Cargo), Henryk Sikora (PLK) i Marek Dębski (Polregio). Celem spotkania było przedyskutowanie najważniejszych spraw, które zdaniem „Solidarności” występują w poszczególnych spółkach kolejowych oraz wypracowanie rozwiązań problemów zgłaszanych przez związkowców.
Sytuację w Polregio omówił przewodniczący Dębski, który wyartykułował zagrożenia dla największego polskiego przewoźnika (ponad 100 ml pasażerów przewiezionych w 2024 r.). Do nich zaliczył: brak taboru, a także brak możliwości jego zakupu, „wypychanie” Polregio z obszaru niektórych województw gdzie działają przewoźnicy samorządowi (np. województwa Lubuskie i dolnośląskie), brak zainteresowania losami spółki ze strony udziałowców – samorządów wojewódzkich). Minister zgodził się z zagrożeniami i postawił najpilniejszy cel tj. przejęcie nadzoru właścicielskiego z MAP przez Ministerstwo Infrastruktury co pomoże w rozwiazywaniu problemów tej spółki.
Przewodniczący Jan Majder i Henryk Grymel scharakteryzowali bieżącą sytuację w PKP Cargo: brak programu restrukturyzacji, niepewności pracy tych, których jeszcze nie zwolniono i problemy z pozyskiwaniem zleceń na przewozy.
Przekazane zostały również informacje o nieprawidłowościach, czy wręcz nadużyciach przez byłych członków Zarządu i kadrę kierowniczą. Ze strony ministra padły zapewnienia, że w obecnej sytuacji politycznej Cargo jest potrzebne i musi działać, a celem jest co najmniej utrzymanie dotychczasowego poziomu pracy eksploatacyjnej i 27% udziału w rynku przewozów towarowych w Polsce. Kilka informacji dla ministra było nowych, które obiecał sprawdzić i podjąć stosowne działania.
Ostatnią spółką, która została omówiona była PLK. Henryk Sikora mówił o potrzebie przejęcia PKP Telkol przez PLK, zmianach do instrukcji Ir 1 i nie tworzeniu rozwiązań, które powodowałyby dodawanie obowiązków dla dyżurnych ruchu, zmianach w organizacji pracy zwrotniczych i innych zespołach pracowniczych, planach zbilansowania PLK kosztem zmniejszenia zatrudnienia, a także przedstawicielstwie załogi w Radzie Nadzorczej PLK.
Przewodniczący Jasiński odniósł się także do potrzeby zabezpieczenia środków finansowych na modernizację linii kolejowej nr 181 (odcinek Kępno – Oleśnica), a także tzw. „dobrych praktyk” we współdziałaniu w prowadzeniu ruchu pociągów pomiędzy dyżurnym ruchu, a maszynistą.
Minister wyraził pogląd o dążeniu do poprawy efektywności w działalności PLK, a także w poszczególnych zespołach pracowniczych. Mówił również o lepszej ofercie dla przewoźników kolejowych ze strony zarządcy infrastruktury (m.in. zmniejszenie ograniczeń prędkości).
Podsumowując spotkanie należy podkreślić możliwość wyrażenia swojego zdania przez związkowców w sprawach pracowniczych, a także w tych, które dotyczą funkcjonowania spółek kolejowych, czy wręcz ich zagrożenia działalności.


2026. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści